Projekt “Mladi, kako ste?” provodi Centar za socijalno podučavanje PRONI u partnerstvu s Osječko-baranjskom županijom, unutar 13 mjeseci, od 1. lipnja. 2023. do 30. lipnja 2024. godine te im je namjera uključiti mlade, donositelje odluka te stručnjake iz područja mentalnog zdravlja u razgovor o mentalnom zdravlju mladih.
Glavni cilj projekta je podići razine svijesti u zajednici o potrebama i poteškoćama s kojima se susreću mladi Osječko-baranjske županije u području mentalnog zdravlja.
Projekt je sastavljen od nekoliko dijelova:
– istraživanje provedeno u srpnju i kolovozu u obliku ankete (u kojem je sudjelovalo oko 1200 mladih osoba)
– jednodnevna javna događanja jednom mjesečno u 6 gradova u Osječko-baranjskoj županiji (Osijek, Valpovo, Donji Miholjac, Beli Manastir, Našice i Đakovo)
– završna konferencija krajem travnja na koju će biti pozvani svi dotadašnji sudionici ovih 6 događaja
– kreiranje dokumenta Mentalno zdravlje i mladi – preporuke mladih za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih na području OBŽ koji će sadržavati rezultate istraživanja, detektirane izazove i poteškoće/potrebe mladih, prijedloge za unaprjeđenje podrške mladima u lokalnim zajednicama
Rezultat ovih procesa biti će međusobni dijalog i umrežavanje te podignuta razina svijesti o važnosti sinergije i međusektorske suradnje za donošenje odluka koje se tiču mladih.
26. siječnja 2024. je održan jedan od šest najavljenih događaja – u Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru. Glavni izlagači, iako je fokus bio na tome da najviše mladi izraze svoje mišljenje, bile su Iva Jeger Miser iz Osnovne škole “Dr. Franjo Tuđman” u Belom Manastiru, Mateja Đumić, psihologinja iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad (Područni ured u Belom Manastiru) te Dajana Krupić, psihologinja iz Norvela.
Nešto više o samom projektu rekla je Maja Knežević, asistentica na projektu i u Regionalnom info-centru za mlade Osijek.
Događaj, odnosno rasprava, bila je otvorenog tipa, neformalno iznošenje iskustava, ideja i rješenja. Naglasak je bio na tome da upravo mladi budu oni koji će se oglasiti o temi koja se na njih i odnosi. Prezentirani su im rezultati istraživanja, u kojem su neki od prisutnih i sami sudjelovali, a kao podsjetnik na sudjelovanje dobili su isključivo za ovaj projekt dizajnirane vrećice (dizajnirane od strane volontera udruge Proni).
Jedna od sudionica projekta bila je i učenica Buga Marija koja se sama prijavila na sudjelovanje u projektu. Kaže da u školi postoji mogućnost otići kod pedagoga ako učenici za to vide potrebu no mnogi tu istu mogućnost ne iskorištavaju. Smatra da je to zbog manjka povjerenja u pedagoge, da bi možda rekli roditeljima i slično, ali kaže i da im je puno draže svoje probleme dijeliti s vršnjacima. Također smatra da bi se mladima pomoglo razgovorom o mentalnom zdravlju te da bi takve rasprave u školama trebali poticati profesori, razrednici i pedagozi – što djelomično i rade.
Od donositelja odluka i stručnjaka iz područja mentalnog zdravlja mladih, među ostalima je sudjelovala Mateja Đumić, psihologinja iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad iz Belog Manastira, koja se osvrnula na manjak psihologa usmjerenih prema mladima i njihovom mentalnom zdravlju.
Projekt je sufinanciran sredstvima programa Europske unije Erasmus+.