“Žene u crvenom” i “Njeguj život” – prevencija moždanog udara u OBŽ

Moždani udar je bolest povezana s vrlo visokom stopom smrtnog ishoda i prvi je uzrok smrtnosti i invaliditeta u Republici Hrvatskoj. Godišnje pogađa više od 12.000 osoba, a oko 5.000 oboljenja ima fatalni ishod, a od toga čak 3.000 su žene. Iako su žene znatno pogođenije, svijest o tome je niska, slabo su prepoznati čimbenici rizika, kao i posljedice koje nadmašuju tjelesni invaliditet.

Pozornost na važnost ovih pitanja već sedmu godinu zaredom potiče i Osječko-baranjska županija, a jedna od aktivnosti na tom planu je projekt Žene u crvenom, koji nije samo manifestacija povodom obilježavanja Dana crvenih haljina kao nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena nego je težište na podizanju svijesti i edukaciji o prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti.

U sklopu ovogodišnje programa projekta „Žene u crvenom“ 6. veljače 2025. godine na Trg Ante Starčevića u Osijeku organizirano je mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi te niz edukativnih aktivnosti – stručnih savjetovanja građana o rizicima nastanka i prevenciji moždanog udara, prikazi fizioterapeutskih vježbi, vježbi na ergometru, zdrava prehrana…

Danas smo na Trgu Ante Starčevića u Osijeku obilježili središnji događaj našeg projekta „Žene u crvenom“, projekta koji je vezan uz obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena, poznatog kao Dana crvenih haljina. Posebno nam je drago što su se građani odazvali ovoj manifestaciji, što su tijekom lijepog prijepodneva mogli odraditi vježbe na ergometru, uz veslača Veslačkog kluba Iktus. Svi su mogli pogledati i dobiti upute kako treba pravilno izvoditi fizioterapeutske vježbe, što su im prikazali učenici Medicinske škole iz Osijeka, a potom i što je zdravo konzumirati kako bi prevenirali sve čimbenike vezane uz nastanak moždanog udara. Pripremu zdravih zalogaja korištenjem zdravih namirnica, zdravih napitaka, smoothija i čajeva su pokazali učenici Ugostiteljsko-turističke škole Osijek. I ono što je najbitnije, svi su mogli dobiti stručne savjete liječnika i medicinskih sestara, patronaže Doma zdravlja OBŽ iz Osijeka. Vidjeli smo da su ljudi zainteresirani za mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi, da žele vidjeti i osvijestiti se o svojim potrebama i zdravlju te se potruditi u provođenju prevencije kako bi spriječili moždani udar i druga oboljenja – kazala je Sara Zelić-Kos, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ.

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku istog dana održana je panel rasprava „Njeguj život“. Rasprava se odvijala u formi podcasta između dva panelista s četiri sadržajne cjeline, i to: „Dva svijeta jedna žena“, „Sklad svjesnog – nesvjesnog“, „Moždani udar u fokusu“ i „Moj put, moja borba, moj uspjeh“.

Panelistice su bile renomirane stručnjakinje iz područja medicinskih znanosti, umjetnosti, kulture i poduzetništva te žena koja je preboljela moždani udar. To su doc.dr.sc. Tajana Turk, specijalistica  radiologije i subspecijalistica intervencijske radiologije u Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek i Medicinskog fakulteta, dr.sc. Mirna Sabljar viša predavačica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, doc.prim.dr.sc. Ružica Palić Kramarić, specijalist neurologije i subspecijalist za cerebrovaskularne bolesti na Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek te predavačica na Medicinskom fakultetu u Osijeku i na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku, mr.sc. Natalija Pekić, licencirana predavačica u području obiteljskih poduzeća, suradnica Centra za poduzetništvo, predavačica u HUP-ovom programu za usavršavanje menadžera, konzultantica mnogih obiteljskih poduzeća, ambasador poduzetništva žena RH pri EU, prof.dr.sc. Julia Perić, redovna profesorica na Ekonomskom fakultetu u Osijeku i voditeljica Katedre za menadžment, organizaciju i poduzetništvo, Kristina Kopf, prof, ravnateljica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek i Antonija Štajhofer, mag. ing. techn. aliment. koja je preboljela moždani udar. Jedini panelist je bio dr. Tomislav Pučić, specijalist kliničke psihologije, vlasnik privatne psihološke prakse u Osijeku specijalizirane za kliničku psihologiju koji je veći dio svog profesionalnog iskustva stekao radeći kao psiholog na Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek.

Naglasak panela je bio na raspravi o nerazmjernoj raspodjeli odgovornosti, prekomjernom opterećenju, manjku podrške i ostalim uzrocima koji izlažu žene povećanom riziku od raznih zdravstvenih izazova, a koje one često ne prepoznaju, ne priznaju ili pak podcijene – od mentalnog zdravlja do moždanog udara kao jednog od tri najčešća uzroka smrti. Naravno, cilj panela je bio da se nazočnima i javnosti ukaže na značaj prevencije moždanog udara kod žena, kao i ranog prepoznavanja i učinkovitog liječenja te potakne žene na preuzimanje brige za vlastito zdravlje i podizanje svijesti o rizicima i posebnosti moždanog udara kod žena, a u ozračju uloga, snage i prirode koju žena ima u društvu.

OBŽ