Na natječaj Jutarnjeg lista prijavljen je 31 projekt, a žiri je za finale odabrao deset najboljih.
Tim srednjoškolki iza mobilne aplikacije AISight, namijenjene slijepim i slabovidnim osobama, zamišljene da pretvara vizualne informacije u detaljne zvučne opise, pobjednik je natjecanja Digi Awards, koje već pet godinu zaredom organiziraju Jutarnji list i partneri. Riječ je o nagradi koja se dodjeljuje najboljim mladim digitalnim inovatorima u Hrvatskoj.
– Ponosni smo na ovih pet godina. U tom razdoblju pročitali smo više od stotinu projekata mladih ljudi. Neki su već krenuli u realizaciju svojih ideja, što je i krajnji cilj ovakvih natječaja. Svima koji su se prijavili čestitam na hrabrosti da hrvatskoj javnosti predstave vlastite ideje. Svima njima treba dati priliku i nadam se da će ovi mladi ljudi imati mogućnosti dokazati se i da će se to dogoditi u Hrvatskoj – rekao je Goran Ogurlić, glavni urednik Jutarnjeg lista.
– Srce mi je puno. U Parlamentu EU iza zatvorenih vrata mnogo se priča o inovacijama mladih, no to često ostane samo na riječima. Zato je ovaj natječaj najbolji primjer kako ideje provesti u praksi. Već smo zajedno pet godina u ovom krasnom programu. Drago mi je da veliki mediji, ali i država, stoje iza ovakve ideje. Nastavite biti kreativni i lucidni, a na nama je da vam kasnije pomognemo – poručio je inovatorima europarlamentarac Valter Flego.
Mlade inovatore pozdravio je u ime Damira Habijana, ministra pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, državni tajnik Bernard Gršić.
Pobjednički AISight osmisle su Vanesa Kereš, Lea Ivičin i Tena Horvat. Imaju samo 17 godina, učenice su trećeg razreda Prve srednje škole Beli Manastir, smjera tehničar za računalstvo. One su i najmlađe sudionice velikog finala. Na projektu su, uz stručno vodstvo mentora profesora Marija Salaija, radile šest mjeseci.
– Aplikacija koristi tehnologije umjetne inteligencije i uređaja Arduino, omogućavajući korisnicima da ‘čuju‘ opise svoje okoline, čitaju tekstove i navigiraju prostorom neovisno. Ključna funkcija aplikacije je pretvorba vizualnih informacija u detaljne zvučne opise, što slijepim i slabovidnim osobama omogućava da bolje razumiju svijet oko sebe i budu znatno samostalnije – objasnile su djevojke koncept na kojem počiva AISight.
Prototip aplikacije već su predstavili i u Udruzi slijepih osoba u Osijeku, gdje su članice tima i njihov mentor čuli neke nove ideje te dobili smjernice za još lakšu i učinkovitiju upotrebu aplikacije. Sada se nadaju, kako kažu, čudu i da će nakon usavršavanja aplikacije plasirati je na inozemna tržišta. Dodali su i da bi zbog ograničenja androida AISight možda bolje bilo usmjeriti prema iPhoneu.
– Sada nastavljamo dalje, imamo još niz projekata. Nemamo puno učenica ni učenika, ali imamo mnogo ideja. Najveći problem nam je sama realizacija ideja. Pokušavam kroz svoju i partnerske tvrtke progurati ovakve projekte – rekao je mentor.
Tri tisuće eura, koliko iznosi pobjednička nagrada, barem će im malo u tome pomoći. Osim nagrade žirija, AISight pobijedio je i prema glasovima publike.
Drugo mjesto osvojio je projekt Anđele Brekalo. Riječ je o aplikaciji koja okuplja dvije ranjive skupine – studente i osobe treće životne dobi.
– Studenti, kao zamjenu za pristupačan smještaj, moći će pružiti pomoć osobama starije životne dobi kroz obavljanje osnovnih kućanskih poslova ili pružanjem društva kroz razgovor i druženje – objasnila je studentica Grafičkog fakulteta u Zagrebu.
Kao stručnjakinja za grafički dizajn, Anđela se bavi oblikovanjem sučelja. Luka Crnogorac i Andrej Mičić u međuvremenu su završili svoje studije, ali i dalje rade na projektu.
Treće mjesto osvojio je projekt Chamois, studenta Fakulteta strojarstva i brodogradnje Davida Copaka. Njegovo rješenje su prilagođena kolica koja će moći svladati stepenice te prateća aplikacija preko koje će moći provjeriti gdje su ona dostupna i unaprijed ih unajmiti.
Izvorni članak: Jutarnji list