Dani otvorenih vrata Kuće baranjskog kulena

Kuća baranjskog kulena izgrađena je u sklopu istoimenog projekta u sklopu Intervencijskog plana Grada Belog Manastira i Općine Darda. U sklopu projekta izvedeni su radovi na rekonstrukciji stare kuće u Branjinom Vrhu, a jedan od zadataka bio je sačuvati izvorni izgled objekta u kojem je smješten prezentacijski prostor. U dvorištu je izgrađen proizvodni pogon sa svom potrebnom vrhunskom tehnološkom opremom za proizvodnju tradicionalnog baranjskog kulena, ali u skladu sa suvremenim standardima. U zakup su tada dani proizvodni pogoni, a uvjet je bio da zakupoprimci za godinu dana, ako ih nemaju, dobiju potrebne certifikate i budu registrirani proizvođači. U čemu su i uspjeli.

Svrha projekta bila je malim proizvođačima baranjskog kulena i OPG-ovima koji se bave proizvodnjom i preradom mljevene paprike i ostalih domaćih proizvoda osigurati mjesto u kojem će dobiti sve potrebne informacije o proizvodnji te stvarati udruženja proizvođača, ali i sam proizvodni pogon na kojem će moći izrađivati autohtone mesne prerađevine te doprinijeti stvaranju uspješnih i tržišno konkurentnih poljoprivrednih gospodarstava na području Baranje.

Detalje o projektu donosi voditeljica jedinice za Intervencijski plan Laura Blagus Tenjeri.

Laura Blagus Tenjeri

Kuća baranjskog kulena otvorena je polovinom prošle godine, a godinu kasnije, u rujnu ove godine, održani su Dani otvorenih vrata.

Jedan od kulenara je Slobodan Stanković, vlasnik istoimenog belomanastirskog OPG-a, registriranog proizvođača kulena u Belom Manastiru, koji je zajedno s OPG-om Šarošković, Delikatesama Matijević, OPG-om Milorad Stojković i OPG-om Jovica Zuber krenuo u certificiranu proizvodnju kulena. Svi su oni članovi Udruge proizvođača baranjskog kulena, koja je bila inicijator cijelog ovog projekta.

Slobodan Stanković