EU uvodi puno novih i strožijih pravila + digitalne vozačke dozvole

Nova pravila o vozačkim dozvolama su brojna, a države članice EU-a imat će četiri godine da u svoja nacionalna zakonodavstva prenesu odredbe nove direktive.

Pregovarači Vijeća i Europskoga parlamenta postigli su dogovor o dopuni direktive koja se odnosi na vozačke dozvole, a koja donosi značajne novosti, posebno za mlade vozače.

Prema novim pravilima, budući vozači morat će dokazati svoje znanje o rizicima za ranjive sudionike u prometu poput pješaka, biciklista i vozača skutera kroz teorijski i praktični ispit. Također, bit će obvezni naučiti sigurno korištenje mobitela tijekom vožnje, razumjeti sustave pomoći u vožnji u modernim vozilima, sigurno otvarati vrata, voziti po snijegu i skliskim uvjetima te biti svjesni opasnosti od mrtvoga kuta.

Uvodi se i digitalna vozačka dozvola

Jedna je od ključnih novina i uvođenje digitalne vozačke dozvole koja će biti dostupna na pametnim telefonima vozača. Države članice imat će rok od pet i pol godina za implementaciju njezine digitalne verzije, ali vozači imat će pravo zatražiti i njezin fizički format.

Također, novim pravilima uvodi se probno razdoblje od najmanje dvije godine za nove vozače tijekom kojega će važiti strože sankcije za vožnju pod utjecajem alkohola te neupotrebu sigurnosnoga pojasa ili sigurnosnih sustava za djecu.

Zbog nedostatka profesionalnih vozača, smanjuje se dobna granica za vozače kamiona i autobusa. Dozvola za vozače kamiona bit će dostupna već od 18 godina, a za vozače autobusa od 21 godinu, uz uvjet posjedovanja potvrde o profesionalnim kompetencijama. Također, omogućuje se 17-godišnjacima da voze kamione ili kombije, ali samo na teritoriju svoje države i uz pratnju iskusnoga vozača.

Novo usklađivanje pravila također uključuje obvezu toga da dozvole za motocikle i automobile budu izdavane na 15 godina, a za vozače kamiona i autobusa na pet godina, uz obveznu obnovu dozvola svakih pet godina za starije vozače. Novi vozači morat će proći liječnički pregled, uključujući test vida i kardiovaskularne funkcije, a u nekim slučajevima moći će, umjesto toga, popuniti obrazac za samoprocjenu svoga zdravstvenoga stanja.

Direktiva, koja se još mora potvrditi od strane Vijeća i Parlamenta, stupa na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu EU-a, a države članice imat će četiri godine za implementaciju novih pravila u svoja nacionalna zakonodavstva.