Osim što je nadaleko poznata po svojoj bogatoj kulturnoj baštini, Baranja je dom brojnim talentiranim sportašima, klubovima i organizacijama koje uspješno pridonose razvoju sporta. Jedna takva organizacija koja sudjeluje u promociji sporta uz očuvanje kulturnog identiteta u Baranji je Demokratska zajednica Mađara Hrvatske.
DZMH aktivno podržava razvoj sportskih aktivnosti u Baranji, pružajući potporu mladim sportašima i sportskim klubovima. Njihov angažman nije samo očuvao kulturnu raznolikost Baranje, već je omogućio i sportašima da dosegnu svoje pune potencijale. O tome smo razgovarali s predsjednikom DZMH, saborskim zastupnikom Robertom Jankovicsem koji ističe kako je mađarska zajednica u Baranji vrlo zainteresirana za sport. ”Sport povezuje ljude na način na koji kulturne manifestacije i kulturni amaterizam ne mogu, a kada je riječ o mladima unutar mađarske zajednici to je prvenstveno nogomet.” rekao je Jankovics.
Jedan od uspješnijih nogometnih klubova u Baranji s dugom sportskom poviješću je NK Vardarac. Zahvaljujućim svojim rezultatima stekao je reputaciju jednog od boljih klubova u regiji. NK Vardarac nije samo postigao značajne sportske uspjehe, već je stvorio i zajednicu ljubitelja nogometa koja se ponosi svojim klubom. Uprava kluba, zajedno s lokalnom vlašću, aktivno sudjeluje u razvoju sportske infrastrukture u Vardarcu, što je omogućilo mladim igračima treniranje i natjecanje na primjerenim terenima. Podsjećamo, u finalnoj utakmici KUP-a Nogometnog središta Beli Manastir, igrači NK-a ‘Vardarac’ nadjačali su ekipu NK-a ‘Jovan Lazić’ u travnju ove godine. Dva mjeseca kasnije, osvojili su i županijski nogometni Kup pobjedom u finalu 3:2 nad više rangiranom momčadi Belišća te ušli među 64 najbolje momčadi u Hrvatskoj. Niz pobjeda prekinut je u Vardarcu 30. kolovoza u prvom krugu Hrvatskog kupa u kojem je momčad Vardarca poražena 1:2 od strane momčadi NK-a Karlovca.
Uloga sportske infrastrukture ne može se zanemariti kada govorimo o poticanju mladih na bavljenje sportom. ”Kvalitetni sportski tereni, dvorane i ostala oprema pružaju mladim talentima priliku da razvijaju svoje vještine i ostvaruju svoje sportske snove. To također pomaže u sprječavanju iseljavanja mladih iz ruralnih područja u potrazi za boljim sportskim mogućnostima drugdje.” napominje Jankovics.
Napredak sportske infrastrukture u Baranji ima šire društvene i gospodarske koristi. Osim što omogućuje mladima da se bave sportom i razvijaju zdrave navike, također potiče turizam i gospodarski razvoj regije. Sportski događaji i turniri privlače posjetitelje iz drugih dijelova Hrvatske i izvan nje, što pozitivno utječe na lokalnu ekonomiju.
Kako bi se osigurala daljnja podrška razvoju sportske infrastrukture potrebno je kontinuirano ulagati u sportske objekte, opremu i obuku trenera. Organizacije poput Demokratske zajednice Mađara Hrvatske imaju vrlo važnu ulogu u ovim naporima, zajedno s lokalnim vlastima i sponzorima.