Ni velike kazne nisu (očito) dovoljne za prestanak uporabe pirotehnike

Do 1. siječnja službeno je dopuštena uporaba pirotehnike – osim petardi i redenika, koji su potpuno zabranjeni cijelu godinu.

Prijatelji životinja mole sve da ne koriste nikakvu pirotehniku. Poručuju da će time dati pozitivan primjer djeci, koja korištenjem pirotehnike ostaju bez prstiju i očiju, a ujedno će spasiti divlje, domaće i kućne životinje od straha i pogibelji te zaštititi okoliš.

Policija od 11. prosinca do 7. siječnja provodi akciju Mir i dobro, koja se provodi već 30 godina. Cilj joj je senzibilizacija javnosti o pravilima uporabe pirotehničkih sredstava te smanjenje broja ozljeda uslijed nestručnog, neopreznog i nezakonitog rukovanja pirotehničkim sredstvima u predblagdansko i blagdansko vrijeme.

Najčešće ozljede nastaju uslijed rukovanja pirotehnikom iz kućne radinosti i pirotehnikom koja se nije odmah aktivirala”, ističu doktori te pozvaju na odgovornost roditelja da upoznaju djecu s opasnostima od pirotehnike jer ozljede mogu ostaviti ozbiljne posljedice. Ističu i kako treba pratiti upute na pakiranjima pirotehničkih sredstava kod njihovog korištenja.

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, i to člankom 90., normirano je da će se novčanom kaznom u iznosu od 660 do 1990 € kazniti za prekršaj fizička osoba ako:

  •     je mlađa od 18 godina, a upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 (članak 62. stavak 4.)
  •     upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3, a mlađa je od 18 godina ili je starija od 18 godina i upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 od 2. siječnja do 26. prosinca (članak 62. stavak 4.)
  •     u zatvorenim prostorima ili na prostoru gdje se okuplja veći broj građana koristi dozvoljena pirotehnička sredstva, osim pirotehničkih sredstava kategorije F1 (članak 62. stavak 5.)
  • nabavlja, posjeduje ili upotrebljava petarde i/ili redenike kategorije F2 i F3 te pirotehnička sredstva kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe (članak 62. stavak 6.).

Člankom 92. normirano je kako će se novčanom kaznom u iznosu od 130 do 390 € kazniti zakonski zastupnik djeteta mlađeg od 14 godina koje je upotrijebilo pirotehnička sredstva.

Kako kažu iz Prijatelja životinja, pozitivno je ipak to da je pucnjave manje, a zabilježeno je i kažnjavanje upotrebe i posjedovanje pirotehnike. Pohvalno je i što je skoro 50 gradova i općina odustalo od organizacije vatrometa i tako dalo dobar primjer svojim građanima, pokazujući da se itekako može slaviti bez eksplozija i uz obzir prema ljudima, okolišu i životinjama, koje u ovo zimsko vrijeme i bez vatrometa teško preživljavaju.

Neki su odabrali ekološki i etički prihvatljivija rješenja, poput lasera, videoprojekcija i drugih atraktivnih tehnologija, a ima i onih koji su novac, umjesto na vatromet, usmjerili za potrebite ljude i skloništa za životinje.

Foto : Pixabay