Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj od svibnja ove godine organizira Konferencije o budućnosti Europe, odnosno javne rasprave na kojima omogućava građanima iznošenje ideja i izradu prijedloga za buduće politike EU-a. Nakon Zagreba, Rijeke, Dubrovnika i Pule panel diskusija na temu „Mladih i budućnosti IT industrije“ održana je u Osijeku, u dvorani Stare pekare u Tvrđi.
U dvorani je sukladno epidemiološkim pravilima bio samo dio sudionika – među kojima su bili zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, prorektorica Sveučilišta J. J. Strossmayera prof. dr. sc. Loretana Farkaš, zainteresirani studenti i predstavnici njihovih udruga, predstavnik Osijek Software City Ivan Ostheimer, inženjerka računalstva s osječkog Sveučilišta Valentina Gotal i drugi. Ostali sudionici uključivali su se u raspravu video vezom, a program je izravno prenošen putem Facebooka i YouTube-a. Nakon panela održana je interaktivna radionica s mladima.
– Konferencije su izuzetno korisne jer mladi ljudi usput mogu dobiti korisne informacije o svojoj budućnosti koju sada sigurno mogu imati ne samo u Hrvatskoj već i u gradu Osijeku, s obzirom da ovdje posluje na desetine kvalitetnih informatičkih tvrtki. Neki od odgovora koje su dobili na konferenciji tiču se očekivanja i eventualnih problema po završetku fakulteta, savjeta za pomoć i dodatnih edukacija – kazao je Ivan Ostheimer iz Osijek Software Cityja te pohvalio IT industriju u Osijeku koja se posljednjih nekoliko godina zahuktala, a osječke tvrtke svojom su kvalitetom na svjetskoj razini.
Zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler govorio je o budućnosti Slavonije i Baranje na području IT industrije. – Glavna ideja konferencije je poslati poruku da se Hrvatska i Europa ubrzano mijenjaju, a tehnološke promjene kojima svjedočimo moraju biti nešto što prihvaćamo i nešto što više nije luksuz već pitanje opstanka svakog tko želi biti relevantan. Mladi iz Hrvatske su u europskim okvirima među onima s najvećim digitalnim vještinama, a ulaganja u hrvatsku ICT industriju i izvoz značajno se povećavaju od 2019. godine, s više od milijardu eura izvoza. Unutar današnje konferencije ideja je u svim krajevima Europe otvoriti rasprave s mladima, posebno na području digitalne i zelene tranzicije, održivih politika, zaštite okoliša i suočavanja sa klimatskim promjenama. U tom kontekstu, Slavonija i Baranja imaju odlične predispozicije u polju zelene tranzicije te proizvodnji zdrave i domaće hrane koja je sve cjenjenija u Europi i svijetu. Što se tiče digitalnog dijela, budućnost je svijetla, a primjere dobre prakse vidimo svugdje, ne samo u Osijek Software City-u već recimo i u Novskoj, Lipiku koje razvijaju gaming scenu, odnosno umjetnu inteligenciju – rekao je Ressler.
– Kao predavač na tehničkom fakultetu mogu posvjedočiti da se puno toga radi u IT sektoru i da su brojne generacije studenata pronašle svoju budućnost upravo u ovoj grani industrije. Uvjeren sam da ćemo grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju još snažnije brendirati na tom području u čemu je izuzetno važna uloga upravo mladih – naglasio je zamjenik župana Josip Miletić.
Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić rekao je kako je Osijek u velikoj mjeri već brendiran kao IT grad koji je prepoznao važnost ove industrije.
– Od devet parcela u IT zoni u Osijeku prodali smo šest, a siguran sam da će uskoro i ostale biti popunjene. Posljednje prodano zemljište kupila je osječka tvrtka Orqa, stasala u BIOS-u, a Grad Osijek gradi centralnu zgradu koja će biti dostupna svima koji ne mogu izgraditi svoju zgradu te će im biti na raspolaganju za najam. Grad Osijek se ne treba brinuti za svoju budućnost jer mnogi pokazatelji idu u prilog gospodarskog i demografskog rasta – istaknuo je Radić. Naglasio je i projekte u Osijeku koji će biti sufinancirani europskim sredstvima, poput modernizacije tramvajske infrastrukture, obnove Tvrđe, ulaganja u Eko-zonu Nemetin, izgradnje pročišćivača otpadnih voda i druge.
Izvor: OBŽ