Policija upozorava na prijevare putem interneta!

Građani oprez! Policija upozorava na sve češće prijevare putem interneta…

Jesu li osobe koje upoznajemo putem interneta i tzv. prijatelji na društvenim mrežama oni s kojima bi i u stvarnom životu podijelili informacije koje se tiču našeg privatnog života, materijalnog statusa itd.? Na isti način i još puno opreznije trebamo procjenjivati pouzdanost osoba i internetskih stranica kada su u pitanju novčane transakcije putem interneta.

Najčešće se prijevare odvijaju tako da prilikom prodaje robe putem interneta, potencijalni kupci šalju poveznicu na lažne stranice dostavnih službi (Hrvatska pošta, GLS, DPD i sl.) na kojima se od žrtve traži unos podataka s kartice te daljnja potvrda putem internetskog bankarstva kako bi počinitelj nesmetano kreirao naloge za isplatu i neovlašteno pribavio financijska sredstva s vašeg računa.

  • na nesigurnim internetskim stranicama nemojte davati podatke kao što su broj kartice i  tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj s poleđine kartice
  • prilikom prodaje robe putem oglasnika, potencijalnom kupcu potrebno je dostaviti isključivo i samo broj svog IBAN-a.

Zanemarite ponude za brzom zaradom kroz ulaganje u kriptovalute!

Prevaranti će vas pokušati uvjeriti da vam žele isplatiti zaradu na temelju vašeg ulaganja u kriptovalute te će tražiti vjerodajnice internetskog bankarstva kako bi sebi neovlašteno uplatili novac s vašeg računa.

Prijevare u ime banke

Zaposlenici banke nikada neće osobno doći na vašu adresu i neće od vas putem telefonskog poziva, elektroničke pošte, SMS poruka, mobilnih aplikacija ili društvenih mreža, tražiti osobne podatke, novac, prebacivanje novca na druge račune, podatke o vašim karticama i PIN-ovima te vjerodajnice internetskog bankarstva. Lažno se predstavljajući kao zaposlenici banke prevaranti žele ostvariti  pristup vašim financijama kako bi isplatili novac s vaših bankovnih računa.

Ljubavne prijevare

Počinitelji tzv. ljubavnih prijevara ostvaruju komunikaciju putem društvenih mreža (najčešće koristeći se lažnim profilima) u kojoj se predstavljaju kao liječnici, vojnici na vojnim misijama i slično te dovode žrtvu u zabludu kroz obećavanje ljubavne veze, braka i slično, a zatim kako bi sebi pribavili protupravnu imovinsku korist, traže uplatu novca radi nekih izmišljenih poteškoća kao što su: neimanje novca za avionsku kartu, plaćanje poreza za svoju imovinu, usputni financijski problemi i slično.

U slučaju da postanete žrtva prijevare odmah nazovite policiju na broj 192 ili 112 i bez odgode kontaktirajte svoju banku.

MUP

Photo: Pixabay