S 586 učenika raspoređenih u 32 razredna odjela u matičnoj školi u Valpovu, područnim školama Bocanjevci, Nard i Šag te Osnovnom glazbenom školom, Osnovna škola Matije Petra Katančića Valpovo svrstava se među najveće škole na području Osječko-baranjske županije. Nakon energetske obnove zgrade i dvorane u Valpovu uvjeti za rad učenika, nastavnika i osoblja podignuti su na još višu razinu, a između ostalih značajki i aktivnosti, ova škola uspješno provodi i projekt „Školski obrok za sve“.
Naime, ovaj projekt Osječko-baranjska županija u suradnji s općinama i gradovima provodi od 1. siječnja 2018. godine u 72 osnovne škole, i tako svakom učeniku osigurava minimalno jedan obrok dnevno, a ujedno usmjerava učenike, nastavnike i roditelje prema zdravoj prehrani te nastoji osnažiti lokalne proizvođače i prerađivače hrane.
Kako bi se projekt stalno nadograđivao i postigao optimalni učinak, Osječko-baranjska županija u osnovnim školama organizira i edukativne radionice o zdravoj prehrani, održana je radionica u OŠ Matije Petra Katančića u Valpovo, što je bio povod za radni posjet župana Ivana Anušića sa suradnicima.
– Projekt besplatnih školskih obroka, na kojem Županija radi posljednje četiri godine, polučio je odlične rezultate. Naime, to nije samo besplatna prehrana, već i prehrana koja je nutricionistički dovoljno kvalitetna za razvoj djece te dobi. Namirnice od kojih se spravljaju obroci dolaze od lokalnih OPG-ova, s naših polja, zbog čega se djeci poslužuje zdrava, kvalitetna i domaća hrana. Veliki broj škola priprema kuhane obroke u za to uređenim kuhinjama i blagovaonicama, a ovaj jedinstveni projekt u Hrvatskoj ima velike benefite za zajednicu i društvo. Međutim, i tu je potrebna edukacija i informiranje, ne samo djece već i roditelja, o važnosti pravilne prehrane i izboru namirnica kako bi se postigli zamišljeni ciljevi – naglasio je župan Ivan Anušić. Podsjetio je da se za projekt „Školski obrok za sve“ izdvaja oko 19 milijuna kuna, od čega Županija izdvaja 12 milijuna kuna, a općine i gradovi ostatak. Za ostale projekte prehrane učenika povuče se oko 2 milijuna kuna iz europskih fondova.
Voditeljica Nutricionističkog savjetovališta Nastavnog zavoda za javno zdravstvo OBŽ magistra nutricionizma Ivana Sović objasnila je kako je cilj radionice potaknuti ciklus edukacije o pravilnoj prehrani. – Učenici možda već imaju neke spoznaje o tome, ali želimo da ih znaju primijeniti u svakodnevnom životu. Učit ćemo o osnovama prehrane, a u daljnjem ciklusu bit će riječi o pripremi zdravog obroka te o posljedicama neadekvatne prehrane tijekom školovanja – kazala je.
– Primjetno da djeca sve više prihvaćaju zdravu prehranu. To nam kažu i razrednice i kuharice, s obzirom da je na početku primjene kuhanih i zdravih obroka bilo određenog otpora. Sada se trudimo vidjeti što djeca vole i spojiti to sa zdravim namirnicama, a polako se, nakon pandemijskog razdoblja, vraćamo uobičajenom rasporedu i svakodnevnim kuhanim obrocima – rekao je Dalibor Košutić, ravnatelj OŠ M.P. Katančića.
Dodao je da škola ima 585 djece, među kojima je i pet učenika iz Ukrajine.
– Od ukupnog broja samo 20-ero djece se ne hrani i to uglavnom iz zdravstvenih razloga, a svi ostali koriste ovu pogodnost koju nam je omogućila Osječko-baranjska županija u suradnji s Gradom – istaknuo je Košutić.